Joel Embiid z szansą na dodatkowe 32 miliony dolarów

05/12/2017
John Geliebter-USA TODAY Sports

Nowy kontrakt Joela Embiida z Philadelphia 76ers jest obarczony wieloma warunkami do spełnienia przez zawodnika, żeby dostawać więcej pieniędzy. Środkowy Szóstek walczy o dodatkowe pieniądze i jeden z tych warunków może mieć na wyciągnięcie ręki.

Jak podaje Bobby Marks z ESPN, w NBA jest łącznie 39 zawodników, którzy mogą dostać bonusy do swoich kontraktów w zależności od tego jakie rezultaty będą osiągali w tym sezonie. Jako najważniejszego zawodnika tej grupy wymienia Joela Embiida, dla którego kluczową kwestią w perspektywie pieniędzy jest dostanie się do pierwszej piątki All-NBA.

Embiid w sierpniu podpisał przedłużenie kontraktu z Sixers na 5 lat warte 146 milionów dolarów. Ta kwota wzrośnie dokładnie o 32 miliony dolarów, do kwoty 178 milionów, w razie dostanie się do tejże pierwszej piątki All-NBA.

Pierwsza piątka wybierana jest według starego klucza z pozycją centra, co zwiększa szanse Embiida. Poza nim bowiem do grona kandydatów zaliczyć można Ala Horforda, Andre Drummonda, DeMarcusa Cousinsa czy Rudy’ego Goberta. Horford i Drummond mają zbyt słabą pozycję medialną, poza tym ich statystyki są dużo gorsze od Embiida. Gobert dopiero co wrócił po kontuzji i przez to też sporo stracił. Zostaje zatem DeMarcus Cousins, który przy ewentualnym braku awansu do play-off może zostać samoistnie wyeliminowany.

Wyniki drużyn eliminują takich kandydatów jak choćby Marc Gasol, a z kolei zdrowie i dużo mniejsza rola w drużynie Hassana Whiteside’a. Embiid wyrasta zatem na faworyta tej walki.

Lepsze zarobki Embiida to oczywiście obciążenie dla budżetu Sixers. Ich salary cap automatycznie w każdym z kolejnych 5 sezonów zmniejszy się o 5 milionów dolarów. Nawet przy wzroście poziomu salary cap to i tak spora różnica.

Kopiuj link do schowka