James Harden w Rockets!

28/10/2012
James Harden

James Harden /fot. Flickr

Na 3 dni przed rozpoczęciem sezonu regularnego w NBA zespoły jeszcze nie zakończyły roszad w swoich składach. Dzisiejszej nocy udziałem trade’u pomiędzy Houston Rockets a Oklahomą City Thunder padło 6 zawodników, w tym ten najważniejszy – James Harden.

?ledź ZkrainyNBA na Twitterze

Sponsor serwisu

Zespół z Oklahomy pracował przez ostatnie dni nad podpisaniem nowego kontraktu z uznanym za najlepszego 6th Mana ubiegłego roku graczem jednak finalnie wszystkie rozmowy zakończyły się fiaskiem i konieczny okazał się trade. Możliwym rozwiązaniem dla Thunder było również stracenie Hardena po sezonie 2012/13 jako zastrzeżonego wolnego agenta jednak zespół wolał nie ryzykować i otrzymać coś w zamian za swojego brodatego rezerwowego.

Z pomocą przyszli skazywani w tym sezonie na całkowitą porażkę i katastrofę Houston Rockets. Z ich strony do Oklahomy powędrują Kevin Martin, Jeremy Lamb oraz najprawdopodobniej dwa wybory w przyszłorocznych draftach. Do Houston, oprócz Hardena, przeniosą się również Cole Aldrich, Lazar Haywardi Daequan Cook. [reklama]

Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Thunder proponowali Hardenowi czteroletni kontrakt, według którego miałby zarobić on od $53 do $54 milionów co jednocześnie podniosłoby payroll drużyny do $95 milionów. Sam Presti nie był w stanie przekroczyć go choćby o dolara dlatego koniecznie okazało się oddanie Jamesa i spadek salary-cap zespołu do ledwie ponad $58 milionów po sezonie. W Rockets, powołując się na źródła, Harden ma za 4 lata gry otrzymać około $60 milionów. Najprawdopodobniejszym bowiem scenariuszem będzie przedłużenie umowy z Jamesem przez Houston, gdyż sam zawodnik po tym sezonie, jak wspomniałem, stanie się zastrzeżonym wolnym agentem, jednak drużyna ma tyle luzu w salary-cap, że nie powinno stanowić to większego kłopotu.

James Harden w Oklahomie spędził trzy sezony po tym jak został wybrany przez Thunder z 3 numerem draftu 2009. Z drużyną awansował w ubiegłym sezonie do Finałów NBA a indywidulanie wyróżniony został nagrodą dla najlepszego 6th Mana. Również w 2012 roku zdobył on olimpijskie złoto jako członek olimpijskiej kadry narodowej USA.

Wojciech Bielewicz @Twitter

Kopiuj link do schowka